Kanada: vyjímečný stav nezískal podporu senátu

Domů / Komentáře / Kanada: vyjímečný stav nezískal podporu senátu

V minulém článku o vývoji v Kanadě jsme vás informovali o posledních krocích Justina Trudeauoa stran vyhlášení vyjímečného stavu na základě zákona, který se dříve jmenoval "war act". Vyjímečný stav kanadská vláda ústy Trudeaua vyhlásila 14.2.2022. Týden poté o něm dále hlasoval kanadský parlament a potvrdil platnost stavu na 30 dní. Zákon pak dále postpoupil do kanadského senátu, zatímco byli dle ono zákona zatýkani protestující včetně toho, že jim dočasně byl zamezen přístup k jejich financím na osobních či firemních účtech.

Kanadský senát celé úterý a středu debatoval, zda vyhlášení vyjímečného stavu podpoří. Když bylo po dvou dnech velmi nesouhlasných a Trudeaua velmi odsuzujících projevů jasné, že senát tuto akci kanadské vlády NEPODPOŘÍ, tak Trudeau raději sám vyjímečný stav ukončil. Hlasovat senát nenechal, neboť by to defacto bylo hlasování o důvěře vládě a nedopadlo by to pro něj dobře, vyjímečný stav je u konce, lidi, které pochytali, museli pustit, bankovní účty, které zmrazili, jsou zase odmrazeny. Zde krátké video, kde to vypadá, že Trudeau blahosklonně zrušil vyjímečný stav. Navíc se státní instituce nechali slyšet, že vyšetří, proč k tomu vůbec došlo, zda bylo vyhlášení vyjímečného stavu vůbec správným krokem, kdo za to může atd atd. Nevypadá to pro pana Trudeaua dobře, naštval kde koho.

Zároveň se kdosi naboural do databáze platformy, přes kterou se sbírali peníze pro truckery, a data o donorech někdo nalil do google maps. Několik dní byli všichni, kteří darovali byť i jen $10, sledováni přes google maps a jejich aktuální poloha byla veřejně přístupná. U každé značky polohy bylo i jméno dotčeného a částka, kterou daroval. Google stránky s touto mapou v noci ze středy na čtvrtek shodil.

Pokud víme, tak se truckeři opět dávají dohromady a nekončí. V Kanadě pro ně stále platí očkovací mandát.

Vaše Petra Quirke

logo