Žena, 66 let, 2x Pfizer, booster Moderna, poruchy rytmu a rozvoj srdečního selhání

Domů / Příběhy pacientů po očkování / Žena, 66 let, 2x Pfizer, booster Moderna, poruchy rytmu a rozvoj srdečního selhání

Aktivní žena, léčena pro vysoký krevní tlak, vysoké hladiny cholesterolu, kuřačka do 10 cigaret denně, léta stabilní, bez větších obtíží. 2. 5. 2021 podstoupila očkování vakcínou Comirnaty s lehkou reakcí, 13. 6. druhá dávka, po ní se objevily bolesti kolenních kloubů, chodila na ortopedii k aplikacím injekcí do kloubů.

Od začátku srpna se začaly objevovat pre-kolapsové až kolapsové stavy, velká únava, motání hlavy, měřila si nízký puls i jen 30-40 tepů / min, místy neurčité bolesti na hrudi. Vyšetřena kardiologem, proveden ultrazvuk srdce, kde nález normální funkce, bez vad na chlopních, doplněna monitorace ekg, kde zjištěny poruchy rytmu, zvažována implantace kardiostimulátoru.

3. 12. 2021 podstoupila 3. dávku očkování Moderna, začala pociťovat nepravidelný puls, chvílemi velmi pomalý, pak rychlý, stejně tak TK, od nízkého po vysoký. Začaly se objevovat bolesti na hrudi a dušnost, na příjmu změny na ekg, hospitalizována na interním oddělení s podezřením na infarkt, vyloučena plicní embolie. Mezitím proběhla implantace kardiostimulátoru, stav se ale nijak nelepšil, proto přeložena na kardiologickou kliniku fakultní nemocnice. Provedena katetrizace srdečních tepen, bez nálezu zúžení na tepnách, ale zjištěny poruchy hybnosti srdečních stěn. V laboratoři zvýšené hladiny markerů srdečního selhávání. Proveden kontrolní ultrazvuk srdce, kde byl nález poklesu funkce levé komory srdeční, nález trombu (sraženiny) v hrotu levé komory, obraz Tako-Tsubo kardiomyopatie.  Zahájena léčba srdečního selhávání a podávány léky na rozpuštění sraženiny v srdci. V plánu další kontroly na kardiologii.

logo