Z deníčku lékařky zařízení ošetřovatelské péče, v němž jsou na devadesáti lůžkách hospitalizováni převážně senioři a seniorky část 1.

Domů / Z ordinací lékařů / Z deníčku lékařky zařízení ošetřovatelské péče, v němž jsou na devadesáti lůžkách hospitalizováni převážně senioři a seniorky část 1.

Duben 2021

Dnes jsem přijímala pacientku, která 25.3. 2021 dostala 2. dávku očkování Pfizer. Bez jakéhokoliv poučení stran rizik spojených s poklesem tlaku krve. Večer telefonovala se synem, kterému zmínila bolet hlavy, doporučil jí jít si brzy lehnout. Co bylo dál, nikdo neví. Naštěstí se jí ráno podařilo synovi vyslat S.O.S. signál přes ,,anděla na drátě“. Syn promptně přijel, u maminky právě probíhal epileptický záchvat. Přivolal RZP, která ji odvezla do nemocnice. (Záchvaty se budou opakovat a po každém z nich na tom bude tato před vakcinací soběstačná turistka a milovnice sudoku fyzicky i psychicky hůře a hůře, až za pár měsíců odejde doprovázena oběma syny.)

10.3.2021 šel z druhé dávky očkování dva a devadesátiletý pacient, doprovázen o deset let mladší manželkou. Cestou (část cesty šli pěšky a část jeli MHD) upadl (nezakopl, neví, jak se to stalo, najednou byl na zemi) a zlomil si stydkou kost. Zůstal tři týdny plně imobilní, ani intenzivní rehabilitace na našem pracovišti jeho stav nezlepší. Časem se ukáže, že opravdu pozvolna spěje ke konci své pouti, jak napsal jeho ošetřující lékař do překladové zprávy.

Pacienti/-ky, kteří covid-19 prodělali, jsme na konci měsíce přestali očkovat pro velké množství nežádoucích účinků - velké znamená téměř u všech.

Seznam NÚ:
- výkyvy tlaku - prakticky medikamentózně neovlivnitelné (prosím, doprovázejte/odvezte své vysokověké blízké z očkování, zvlášť ty, kteří se léčí s vysokým krevním tlakem, doporučte jim si tlak pár dnů sledovat, event. je nutno léky na tlak dočasně upravit)
- změny srdečního rytmu, srdeční selhání
- nespavost (funguje oxazepam, pivo)
- psychická labilita (funguje oxazepam, prohlížení alb s fotografiemi)
- kožní projevy (od vyrážky až po hnisavé afekce, konopná mast s efektem)
- infekt dýchacích cest (od rýmy, kašle po zápal plic)
- hemoroidy (detralex, cyclo3fort, balsám ,,doutnající rokle")
- obrna obličejového svalstva (Milgamma N-funguje též u polyneuropatií)
- úporná bolest hlavy až migrény (Paralen, max 3g denně)
- paralýza horní končetiny (Paralen, max 3g denně, Milgamma N)
- horečka (Paralen max 3g denně)
- nechutenství, sucho v ústech (B komplex)
- celková slabost, dekondice, dyskomfort
(seznam se během nadcházejících měsíců zdvojnásobí)

Nikoho nechci odrazovat od očkování - v rizikové skupině 60-78 let, především muži - jde o volbu mezi dvěma zly, zvlášť pokud nedostanou kvalitní přednemocniční (vit. D, vit. C se zinkem, selen, hořčík, čaj z borovicového jehličí, acetylcystein, aspirin, případně antikoagulace, inhalační kortikoidy, azitromycin) a nakonec ani nemocniční péči.

80-85% lidí by nemuselo v nemocnici skončit, kdyby byla snaha ověřit na dostatečném vzorku pacientů/-ek účinnost isoprinosinu a ivermektinu. Třeba se jednou dozvíme, proč se konkrétně ivermektin dostal na černou listinu.

Květen 2021

Před rokem a půl jsme byli překvapení
Nová situace, nový problém
Chybná opatření a rozhodnutí
Nevidíme za kulisy
Rozdané rekvizity považujeme za dar
Kde se virus vzal?
Jsou mutace nové kmeny?
Jakou imunitu zajistí "vakcinace"?
Jak je silná imunita po prodělání choroby?
Testovaly se "vakcíny" na onkologicky nemocných?
Kolik dětí očkovaných žen se sledovalo rok, dva, pět?
Kolik očkovaných dětí se sledovalo rok, dva, pět?
Jaké studie prokazují efektivitu nošení respirátorů?
Snižuje nošení ochrany dýchacích otvorů saturaci kyslíkem?
Jaký souvislý čas nošení doporučuje výrobce respirátorů třídy FFP2?
Kam zmizel virus chřipky?
Které zvíře obětuje mládě, aby chránilo staré členy smečky?
Které zvíře si neváží nejstarší generace a uvrhne ji do izolace a krmí strachem?
Jsou protilátky po ..vakcinaci" jiné, lepší než ty po prodělání choroby a v čem?
S vyhodnocením nežádoucích účinků ,,vakcinace" se bude čekat do září 2023?
Toto je medicína založená na důkazech?
Copak není základem lékařského slibu "primum non nocere“?

Červen 2021

V Evropském regionu v období od 40. týdne 2020 do 8. týdne 2021 byl, ve srovnání s průměrem předchozích šesti sezon, zaznamenán pokles sentinelových detekcí viru chřipky o 99,8%. V České republice v rámci sítě laboratoří spolupracujících s národní referenční laboratoří pro chřipku a nechřipkové respirační viry nebyl v sezoně 2020-2021 zaznamenán jediný pozitivní záchyt viru chřipky

Počet dnů mezi doporučením vakcinologické společnosti neočkovat osoby mladší 60 let vakcínou Astra Zeneca a akceptací doporučení ministerstvem zdravotnictví? 20
Počet osob pod 60 let věku naočkovaných v období 20.5. - 9.6.2021 vakcínou AZ? 5112
Počet osob pod 60 let věku naočkovaných v období 20.5. - 9.6.2021 s vědomým rizikem poškození vakcínou AstraZeneca? 5112

Vakcína Comirnaty byla aplikována 1131 adolescentům/-kám ve věku 12-15 let, z toho pouze 660 je v době, kdy je vakcína uvedena do praxe, sledováno více než 2 měsíce. Závěr stran bezpečnosti nebyl vysloven, nicméně přinejmenším 9 z 10 zúčastněných mělo krátce po aplikaci ,,nějaké" obtíže.

Údaje o podávání vakcíny Comirnaty těhotným ženám jsou omezené. Studie na zvířatech nenaznačují přímé ani nepřímé škodlivé účinky na těhotenství, vývoj embrya/plodu, porod nebo postnatální vývoj. Podávání vakcíny Comirnaty v těhotenství se má zvážit pouze v případě, pokud možné přínosy převáží jakákoli potenciální rizika pro matku a plod.

Červenec 2021

 • Dobrý den, dnes v noci se mi o Vašem tatínkovi zdálo, tak se chci jen zeptat, jak se mu daří.
 • Tatínek 5. května zemřel.
 • Jejda, to je mi líto. A nějak se zhoršil? Jak jste to zvládali od těch Vánoc?
 • Docela dobře. Měli jsme pečovatelskou službu a 2x týdně chodila i paní na rehabilitaci. Dokonce jsme ho vysazovali denně do křesla.
 • Tatínek byl vždy houževnatý. Však víte, na chirurgii mu nechtěli ani tu zlomenou kyčel operovat, že by to nepřežil, když byl tak krátce po mozkové příhodě a nakonec mu ji operovali a on se u nás ještě rozchodil do vysokého chodítka.
 • Ano, taťka byl držák.
 • A covid nakonec chytil? U nás byl 3x v karanténě a nikdy ho nechytil.
 • Nene, nechytil, ani on, ani máti.
 • A očkovaní byli?
 • Ano, taťka se už 2. dávky nedočkal, tak jsme týden po jeho smrti naočkovali jen mamku. Ale ta se pak zhoršila, padala, jednou se celá sedřela a pak jí to začalo hnisat. Ne, že by měla proleženinu, ale dlouho trvalo, než jsme to zahojili. Teď už začíná chodit. Zrovna nedávno jsem si na Vás vzpomněl, že by jí možná bylo dobře na chvíli u Vás, aby se rozchodila…
 • To víte, oni byli s tatínkem spolu šedesát let, měli hodně navázáno, ona to možná bude tak trochu labutí píseň. Ozvěte se kdykoliv, budete-li potřebovat.
 • Děkuji.
 • Není zač. Večer zapálím tatínkovi svíčku. Mějte se hezky a pevné zdraví.
 • Paní doktorko, tak si představte, včera mně rodiče řekli, že se nechali naočkovat. A prý jim stačí jedna dávka. Je to možné?
 • Ano, je to možné, pokud dostali Johnson&Johnson. Vaši rodiče už mají přes šedesát?
 • Nemají, 56 a 57.
 • Aha, tak to by ale neměli dostat, tedy podle doporučení Ministerstva zdravotnictví, SÚKL a vakcinologické společnosti.
 • Tak já se jich zeptám… Tak jo, měli JaJ, ale prý je to jen doporučení a mají skoro šedesát. Prý ta trombóza hrozí spíše ženám kolem čtyřicítky.

  O 14 dnů později.
 • Paní doktorko, taťka má oboustranný zánět středouší, dostal jakési tampóny, ale prý když to nezabere, tak ho budou operovat. On nikdy s ušima nic neměl.
 • Tak snad to zabere.

  O 3 dny později.
 • Zabrala ta léčba?
 • Ano, ale teď se mu pořád točí hlava a v těch uších mu hučí. Je to normální.
 • Ne, to není normální. A nechtěl by si tatínek vyčistit organismus? A užívat nějaké vitamíny?
 • Vyčistit? Jak?
 • No, krátkým půstem třeba.
 • Jakože by nejedl? To by asi nešlo, to mu nemůžu navrhnout. On snídá klobásky. To by nedal.
 • Tak třeba aspoň kopřivový čaj a vitamíny. A ostropestřec.
 • Jo, ostropestřec by si možná vzal.

P.S.: Nakonec měl troje antibiotika – dvoje na zánět středouší, ta třetí na zánět čelistní dutiny, kortikoidy na objemný polyp v dutině nosní a po dvou měsících léčen hnisavý zánět kolene.

Část 2. zde.

logo