Buďte jako Michael!

Domů / Komentáře / Buďte jako Michael!

Pan senátor Michael Canov za Liberecký kraj se před hlasováním Senátu o pandemickém zákonu omluvil všem neočkovaným lidem, že byli nespravedlivě diskriminováni a segregováni. Důrazně se ohradil proti tomu, že se navzdory Listině základních práv a svobod odepřela třetině obyvatel lidská práva, a že se tak dělo poprvé od druhé světové války. Děkujeme ze srdce, že se pan senátor těmto lidem omluvil.

Většina těchto občanů volila demokratické koalice, od kterých očekávali hájení základních svobod, principů humanismu a demokracie. Tito lidé často nedali hlas extremistickým stranám, ale vložili svou důvěru do rukou tradičních demokratických stran.

A přesto – a často proti předvolebním slibům, se jich čelní představitelé této země nezastali. To, že k diskriminace a šikaně došlo zcela neoprávněně, to už je dnes zcela zřejmé. Za podzimní vlnou pandemie nestáli neočkovaní, jak lživě tvrdila média a politici, kteří je ovlivňovali. Za zbytečnou zátěž zdravotnického systému byliy zodpovědní ti, kteří do očí bezostyšně opakovali lži o bezinfekčnosti a Tečce.

To, že se něco podobného odehrává i jinde v Evropě, nemůže a nesmí být argumentem pro novou podobu totality – podobné příběhy známe z historie. Máme si tuto lekci zopakovat?

Protesty, které se šíří světem, ať se jedná o kanadskou Ottawu či například Paříž, konvoje svobody a demonstrace jsou důkazem, že politici se nemohou postavit proti vlastním lidem. Nelze rozhánět ty, kteří volají po svobodě vodními děly či slzným plynem. Takto vypadá totalita. Takto ji známe.

Lékaři nesmí zapomínat na základní zákony medicíny a zklamat své pacienty, kteří jim důvěřují. Politici nesmí zklamat ty, kteří jim dali ve volbách svůj hlas. Nelze se donekonečna odvolávat na to, že takto to dělají všichni a že jim to nařídil někdo shora. Nelze se odvolávat na to, že jenom „děláme svou práci“. To byl přece argument nacistických dozorců v koncentračních táborech.

Ano, nelze srovnávat dobu a nelze srovnávat nacistická zvěrstva s pandemií covidu. To by bylo skutečně absurdní a neuctivé vůči milionům lidí, kteří trpěli a zemřeli během druhé světové války. Ale lze srovnávat ztrátu svobody a zoufalství lidí, kteří o ni přicházejí.

Kdo se obrátí proti svým spoluobčanům, proti svým bližním, bude jednou za své činy pykat. Nelze ničit svou vlast, svou zemi. Jsme součástí Evropy, svobodného světa, jsme součástí demokratických struktur. Jsme ve 21. století a nejhorší historické lekce snad máme za sebou.

Děkujeme panu senátorovi, že se jako první odvážně postavil za miliony lidí, kteří byli obětí totalitních praktik v naší zemi. První, kdo se odváží něčeho nového a nekonformního, zaslouží vždy zvláštní čest a chválu. Vážení a milí politici, milí poslanci, kteří budete znovu projednávat pandemický zákon, buďte jako Michael!

Tak můžeme věřit, že naše země zůstane nadále svobodná.

Projev pana senátora je možné shlédnout na youtube zde: https://youtu.be/XDP5PSexqvQ, samotná omluva začíná v čase 38:13.

Zde přepis:
A já teď rozeberu ten pohled na dvě sféry, pohled do minulosti a pohled do budoucnosti. Do minulosti. Soud prostě rozhodl, že neexistuje právní oprávnění pro diskriminaci neočkovaných. V případě vlády, kde je pan ministr Válek, od 29. prosince. Bylo to její rozhodnutí. Ale ono to navazuje i na rozhodnutí, co udělal předtím ministr Vojtěch, za vlády premiéra Babiše. Nikdo si nenašel čas a úctu k těm několika milionům lidí, kteří byli diskriminovaní, aby se jim hluboce omluvil, hluboce až k zemi. Přátelé, uvědomujete si, co ten soud vlastně řekl? Soud řekl, že několika milionům lidí se upírala základní práva, jako vstup do restaurací a podobných nějakých zařízení. Vždyť to je děsné. To je neskutečné! Od druhé světové války tady nic nebylo. Ani disidentům nebyl zakazován vstup do restaurací a podobně. Nikomu. Tady to bylo a nikoho z vlády, současné i minulé, ani nenapadne, aby se omluvil, natož hluboce. Ale protože se i já jako zákonodárce činím zodpovědným za to, jaké jsou zákony v našem státu, a právní předpisy, přestože jsem s tím sám nemohl nic udělat, alespoň já se hluboce omlouvám. Já, Michael Canov, se omlouvám hluboce všem vám, několika milionům svých spoluobčanů, za to, že jste byli tak neuvěřitelně diskriminováni a segregováni po nějakou dobu týdnů a měsíců. Je to ostuda právního státu, ostuda demokracie.

logo