Příběhy z ordinace revmatologa

Domů / Z ordinací lékařů / Příběhy z ordinace revmatologa

Moje zatím nasbírané a hlášené na SÚKL:

1) žena, 60 let, revmatička

Covid prodělala v listopadu 2020 s celou rodinou. 1. dávka očkování (Comirnaty) v květnu 2021,po dvou týdnech masivní oboustranná plicní embolizace - během hospitalizace nasazen Eliquis. 2. dávka očkování v červnu 2021 už s Eliquisem - ten užívala celkem 5 měsíců (podle pacientky ani internista ani praktik neuznaly, že by se mohlo jednat o nežádoucí efekt vakcíny, tak jsem to nahlásila na SÚKL já).

2) žena, 28 let, pečovatelka v Domově důchodců  

Před 4 lety u mě léčena pro reaktivní oligoarthritidy po angínách a jiných respir. infektech. Covid prodělala v září 2020, krátce po infektu opět reaktivní oligoarthritidy. 1. dávku očkování (Comirnaty) dostala v lednu 2021 (šli všichni zaměstnanci DD hromadně) - pak 1 den silná bolest hlavy, únava, bolest paže. 2. dávka očkování v únoru 2021- do hodiny začala velká únava, bolesti hlavy, trvaly do dalšího dne - pak asi 4 měsíce bolela zápěstí a palce rukou, v červenci 2021 se přidaly daktylitidy rukou - nasazujeme jen Medrol (kvůli plánování rodiny), 2 měsíce byla v PN, od září 12021 jsou klouby postupně klidnější. Počínající revmatoidní arthritida nebo reaktivní polyartrhritidy jako nežádoucí reakce na očkování? 3. dávce se pacientka zatím úspěšně ubránila přes silný nátlak vedení DD.

3) muž, 56 let, revmatik

2. dávka očkování (Comirnaty) v červnu 2021 - za 3 dny nastoupila prudká reakce typu revmatické polymyalgie - trvala 3 týdny

4) žena, 54 let, pečovatelka v Domově důchodců 

Covid prodělala na podzim 2020. 2.dávka očkování (Comirnaty) byla v únoru 2021, asi za 4 týdny začaly bolesti paží, "praskání" v kolenou a ramenou, bolesti a otoky ručních kloubů, zaskakování palce na ruce. Potíže trvaly několik měsíců, pak pomohl opich palce u chirurga, postupně polevily bolesti paží a kolen, ale přetrvává ranní ztuhlost drobných kloubů.

5) žena, 64 let

1. dávka očkování (Comirnaty) v květnu 2021. 2. dávka očkování v červnu 2021 - asi za 2 měsíce začaly gonitidy a alopecia areata (výrazné padání vlasů) na pravé polovině hlavy, tlaky v jugulu. Na SONO štítnice je obraz thyreoiditidy. Pacientka přichází ke mně až v listopadu 2021, nasazujeme Medrol v sestupných dávkách. Gonitidy ustupují do týdne po nasazení Medrolu, do 2 měsíců polevily i tlaky v jugulu a zmírňuje se i vypadávání  vlasů. V Medrolu pokračujeme.

6) žena, 75 let, revmatička

Prodělala "dlouhý Covid" v nemocnici od února do dubna 2021, první 3 týdny dle anamnézy v umělém spánku. Usilovnou rehabilitací se rozchodila a v červnu 2021 propuštěna domů. V září 2021 jsem jí očkování na Covid rozmluvila, že má určitě získanou obranu proti Covidu dobrou. Další den ji ovšem k očkování přemluvila praktička. 1. dávku očkování (Comirnaty) dostala koncem září 2021 -za 2 dny začala svědivá vyrážka na celém těle, poněkud zmírněna Zenarem a Prednisonem. 2. dávku očkování dostala 3 týdny po té první - v polovině října 2021 - vyrážka pak trvala celkem 2 měsíce. K jídlu snesla celou dobu jen chléb s máslem.

logo